:::: MENU ::::

Finanse Mazury

Kredyty – Inwestowanie – Oszczędzanie

Kredyty walutowe dały odetchnąć

  • 24 Sty 2014
Aktualności

Kredyty walutowe dały odetchnąć

Drugą połowę 2013 roku, posiadacze walutowych kredytów hipotecznych mogą zaliczyć do udanych. W tym czasie spadła bowiem wysokość rat tych zobowiązań. Powodów do narzekania nie mają także osoby zadłużone w polskim złotym, w przypadku których miesięczne raty kredytowe w minionym półroczu były bardzo stabilnie – wynika z Kredytometru, comiesięcznego zestawienia Comperia.pl.

– Kredytometr Comperia.pl informuje o tym, jak w danym miesiącu zmieniała się wysokość rat kredytów hipotecznych – wyjaśnia Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl. – W naszej analizie uwzględniamy kredyty na kwotę 200 tys. zł, których okres spłaty wynosi 30 lat. Przyjmujemy, że takie modelowe zobowiązania zostały zaciągnięte w październiku 2008 r. w polskim złotym oraz trzech najważniejszych walutach obcych tj. franku szwajcarskim, euro i dolarze amerykańskim.

Oprocentowanie stabilne

Ostatnie sześć miesięcy nie przyniosło znaczących zmian w oprocentowaniu kredytów hipotecznych. W przypadku zobowiązań mieszkaniowych wyrażonych w dolarze amerykańskim i polskim złotym wahania tego parametru wyniosły zaledwie 0,01 pkt. proc., a w przypadku franka szwajcarskiego w ogóle się nie zmieniły. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w odniesieniu do kredytów hipotecznych denominowanych w euro. W ciągu ostatniego półrocza wartość oprocentowania takich zobowiązań wzrosła z poziomu 1,69 proc. (lipiec 2013 rok) do 1,81 proc. (grudzień 2013 rok).

Źródło: eGospodarka.pl

bez komentarzy

Umów się na spotkanie Zadzwoń - 695 99 57 44